Czech Danish Dutch English Finnish French German Italian Polish Russian Spanish

Základy výchovy

 
 

Api balancuje na Karlových zádech :0)pomocná  fixace psa, při kontrole chrupuodloženíApi  - revír, vyštěkáníApi - obrana nápřahApi - hlídačkaAport Api

Základy výchovy


Velmi mnoho lidí se při koupi štěněte ČSV ptá, jak a kdy začít s výcvikem, na co klást důraz, co je nezbytné, co méně, atd.
Plemeno československý vlčák je dle plemenného standardu považováno za plemeno pracovní a pokud chcete se svým ČSV dosáhnout na titul Českého šampióna nebo interšampiona C.I.B. zkouška z výkonu, kromě předepsaného počtu CAC či CACIB, bude nezbytná. Minimálně ZM, IPO1, ZVV1, ZPU2.

Nebudu se příliš rozepisovat, jelikož na knižním trhu najdete velké množství literatury zabývající se výchovou a výcvikem psa. Metod a metodik výcviku je nespočet.
Pokusím se co možná nejkratší formou a polopaticky sestavit osnovu nejdůležitějších dovedností, které pokládám za základ samotného výcviku.
Pokud jste majitelem ČSV, doporučuji využít metodu chuťově dráždivou. To znamená, jako motivaci (a o tom výcvik je) použiji pamlsky. Pochvalu a přiměřený trest, dá-li se to tak napsat. Stačí změna intonace. Hlas je jedinečný a váš pes se v něm naučí velmi rychle a perfektně číst.
Pokud je pes vášnivý aportér, můžete použít jako motivaci např. míček či malého pešečka, ale myslím, že pro ČSV tato motivace nebude to pravé.
Je to však na vás a na vlastní kreativitě. Při výcviku se meze nekladou.
"Vše je povoleno, tedy téměř vše! Účel světí prostředky." 
Přísně zakázáno je používat metody drastické, způsobující zvířatům silnou bolest, tresty hraničící s týráním. Nesmyslné tresty naruší vztah mezi majitelem a psem a nevhodně použité donucovací metody či elektronické obojky se na psu podepíší jednou a provždy! Na takové dvojici je způsob práce s jakým byl pes veden, lehce čitelný.

 

Napíši v krátkosti jen mé osobní zkušenosti, jak nejlépe postupovat, aby vám z vašeho štěňátka vyrostl co možná nejlépe ovladatelný jedinec a připravený na skutečný výcvik.

 Na štěně od útlého věku působí mnoho vlivů vnějších a v druhé řadě dědičně daných.
Jsme schopni ovlivnit mnohé, ale ne vše! Bude velmi záležet na vaší trpělivosti, šikovnosti a schopnosti své požadavky uplatňovat.

S výchovou začneme prakticky od chvíle, kdy jsme si štěně přinesli domů. O socializaci a procesu vtiskávaní, jako důležitém období ve vývoji psa, bylo napsáno již mnoho a tak to přeskočíme. (Socializace např.ZDE)

 Ke svému psu se chovejte tak, jak se k němu budete chovat celý život! Pravidla, kam štěně smí a co smí, kde je jeho místo či kotec, atd., musí být jasná od začátku.
Rozmazlování není na místě a svému psu jakýmikoliv náhlými změnami a pro něj později nepochopitelnými zákazy, děláte život těžší a méně srozumitelný.

 Výchova, jako příprava na samotný výcvik.

Začínáme s rozvíjením vloh a přivoláním. S tím si vystačíte prakticky do jednoho roku.

ilustrační obrázek :Uno special training obedienceilustrační obrázek: Uno obedience
Přivolání od zvěře můžeme považovat za "vrchol úspěšné výchovy" a prověření shopností našich a našeho psa.


Základem výchovy a prakticky všeho, je běžná manipulace. Štěně často ve hře zvedejte, obracejte na záda, kontrolujte chrup a přivolávejte ze stále silnějších rušivých podnětů. Pokud to jde, berte štěně co nejvíce s sebou, ale dopřejte mu i samotu a opravdu klidný odpočinek.


Neudělejte si ze psa "závisláka" neschopného počkat v klidu, než se vrátíte z práce. Na samotu a jeho místo je nutné přivykat štěně od první chvíle, kdy jste si ho přinesli domů. Pokud mu zpočátku povolíte spát s vámi v posteli a o několik měsíců později se rozhodnete umístit ho do kotce či výběhu, nepochopí to. Vyvoláte u psa tzv. separační úzkost, pes se stává neurotickým, často své okolí demoluje, vyje a někdy vše končí i sebepoškozováním.
Pokud máte v plánu psa mít venku v kotci, lépe v prostorném, dobře zabezpečeném výběhu, musí tento prostor přijmout za svůj od prvních dnů, kdy jste si štěně přinesli domů. Měl by tam spát, hrát si a být tam krmen. Jeho prostor nesmí chápat jako trest! Malé štěně systém vašich příchodů, her, práce, odpočinku a krmení velmi rychle pochopí a ve svém kotci či výběhu, bude vždy jen v klidu odpočívat či si hrát. Nikdy se nebude dobývat ven, ale v klidu bude čekat, až pro něj přijdete. Ve výchově buďte důslední, v příchodech však lehce chaotičtí. Nedodržujte žádný časový harmonogram. Pokud psa budete krmit stále jen přesně v 6 hodin večer, všichni vaši sousedé budou vědět, pokud to jednou nestihnete. Procházky, krmení si vždy trochu posunujte, aby pes opravdu v klidu čekal a nic si nevynucoval. Ani v přírodě zvířata nejedí v tu samou a stále se opakující hodinu či dokonce minutu.
Štěněti musíte dát hodně ze svého času, aby jste z něj vychovali příjemného společníka. Věnujte mu maximum svého času, ale ne všechen! Není nutné, aby s Vámi byl pes 24 hodin denně. 


Snažte se chodit se štěnětem co nejvíce na volno!
Nepoužívejte povely nadarmo! Např.: Pokud si nejsem jistá, že štěně opravdu přijde, povel „ke mně“ nepoužiji. Zvolím jiný způsob, jak na sebe upozornit. Tleskání, útěk, sednutí na bobek, voláme jen jménem.
Cvičiště doporučuji, ne však pořadová cvičení ve skupině. Jsou pro štěňata frustrující a štěně není schopno se prakticky nic v řadě řvoucích kynologů naučit. Věnujte se štěněti individuálně a nebo pod vedením zkušeného výcvikáře, vždy jen několik minut.
Cvičiště zpočátku berte jako zdroj informací a prostředí zatěžující nervový systém vašeho psa. Štěně by si mělo hodně hrát se svými vrstevníky ale i dospělci, kteří štěněti neubližují.
Nedovolte, aby se vašemu štěněti na cvičišti jakýmkoliv způsobem ubližovalo a štěně se stresovalo! Samotný výcvik musí být hrou a štěně by se mělo na cvičiště těšit!

Štěně nepřetěžujete! Stačí cvičit doslova a do písmene několik minut denně, tím myslím i mimo cvičiště. Hodně času by si štěně mělo jen hrát, volně běhat.
Přivolání, jako základní a nezbytnou dovednost, ale procvičujte prakticky každou chvilku, kterou trávíte se psem.
Pohyb na volno nesmí být pro psa vzácnost! Chůze na vodítku a vodítko samotné považuji už za opravný prostředek, pes se musí nejdříve naučit reagovat na váš hlas, sledovat vás a hlídat si vás při pohybu na volno. Takový pes vždy a ochotně povel "ke mně" vyplní. Podmínkou je odměna (o kterou pes stojí), pochvala a následuje opět volno. Je to nenásilné a přirozené. Připnutí na vodítko nesmí pes považovat za omezení či trest, ale jen nezbytnou součást přechodu hodně frekventovaných a méně bezpečných tras. Pokud je příležitost a možnost, pustím psa opět na volno.
Jednejte rychle a rozhodně! Pes musí vyrůstat s vědomím, že na něj fyzicky ale i psychicky stačíte!

 

V jednom roce pokládám psa za velmi dobře zvládnutého a připraveného na skutečný, zpočátku všestranný výcvik, pokud:

1) Aktivně tzn. RYCHLE a VŽDY přibíhá na přivolání, předsednutí není podmínkou.
2) Bez problému můžeme psa zvednout, pochovat, on ochotně bez „praní“ ukazuje chrup vám, ale i cizím lidem!
3) Bez problémová - ideálně „ radostná„ chůze na vodítku.
4) Ochotně a spolehlivě přináší aport – předsednutí není podmínkou.
5) S radostí se tahá s figurantem o peška, hadr či rukáv.
6) Rád sleduje stopu. V jednom roce by klidně a bez problémů mohl ověřovat 15 minut starou, vlastní, 150 m dlouhou stopu s jedním předmětem a lomem. Tak, jako na ZM.
7) Štěká na povel (v rámci možností se snažíme rozvíjet tuto vlohu)
8) Pes reaguje na zákazový povel "Fuj"
9) A v neposlední řadě: Bez problémů a v klidu je schopen přečkat vaši nepřítomnost v kotci, na zahradě a nebo doma, spolehlivě a bez problému cestuje v autě či v jiném dopravním prostředku.

Pokud je váš pes v 1 roce schopen naplnit – zvládnout všech 9 bodů, gratuluji! Základ pro opravdový výcvik máte zvládnutý a jistojistě složíte v následující letech mnoho zkoušek z výkonu a váš pes ČSV se stane v nejbližších letech další ČSV – hvězdou :0)

Možná narazíte během výchovy a výcviku na úskalí, možná na nepřekonatelné překážky. Nikdy však neztrácejte optimismus! Pokud vašemu štěněti chybí vloha pro aport, obrany, například a vy si s tím nejste schopni poradit, můžete rozvíjet vlohy jiné. Věnovat se kariéře výstavní, chovatelské (pokud jste majitelem feny), canicrossu, bikejöringu, agility atd. a nebo se pokusíte udělat ze svého psa ideálního společníka a rodinného psa, což naprosto stačí!
Avšak jen samotný poctivý pokus zvládnout všech 9 bodů, pracovat, zdokonalovat dovednosti své a svého psa povedou nepochybně k porozumění mezi vámi a postupem doby k opravdové poslušnosti a k bezproblémovému soužití.

Závěrem: Jsou věci, které se nesmí nikdy stát. Pes by vám neměl nikdy utéci, nic ulovit a nikdy by neměl pokousat člověka. Pokud se tak stane, téměř 100% dojde k recidivě a nežádoucí chování pes bude často a někdy i velmi nadšeně opakovat.

 

Zajímavá videa:

Rozvíjení vloh a dovedností štěněte, příprava na trénink agility a různé jiné triky. (7 videí od Barbary Sajdokové):

 

 

 



 

 

 Úspěšně složená zkouška LA1, Crasna Maaya z Molu Es a Barbara Sajdoková

 

Co všechno můžete své ČSV naučit? Všechno!

 

Nácvik obrany netradiční metodou:

 

Nácvik poslušnosti Rolf Larsen a Uno z Molu Es:

 

 Ukázka poslušnosti Budulínek z Molu Es a Kamila Nováková

 Československý vlčák, v pořadu ČT1 Polopatě z 8.2.2015 ZDE



Tvorba stranek pro chovatele

Copyright © Monika Soukupová "z Molu Es" All Rights Reserved. Design by moonbarks.