Czech Danish Dutch English Finnish French German Italian Polish Russian Spanish

Československý vlčák - Chov

Porod (nejen pro majitele fen ČSV)

Druhý porod Asty z Tondova - vrh "B" z Molu CS.Arimminum Upstream "Api" a 11 štěňat vrhu "U" z Molu Esfenky vrhu "U" z Molu Es

Příchod nových psích členů vaší smečky je nikdy nekončící příběh. A i když jste přítomni 101 porodu svých fen, vždy vás čerstvě narozená štěňátka zaplaví štěstím a dojetím, jakoby to bylo poprvé. Nikdy však nebudeme dostatečně zkušení a vzdělaní, aby nás příroda nedokázala znova překvapit.
Někdy, bohudík příjemně! A někdy, bohužel, fatálně a smutně!

 

Rodinné štěstí


Porod je fyziologický proces, kterým se zakončuje období březosti. Březost psa domácího trvá průměrně 63 dní.
Fyziologické rozmezí je 58 až 67 dní. Některá literatura uvádí až 72 dní. Pravidlem bývá, že při větším množství štěňat nastupují první příznaky porodu dříve.
Při malém vrhu, nosí fena štěňata velmi často déle, než je 63 dní!

Mezi příznaky blížícího se porodu patří: opadnutí pánevních vazů, vulva zduří a oplošťují se partie mezi sedacími hrboly. Sliznice vchodu do pochvy zčervená a hlenovitý průhledný výtok zůstává viset na špičce vulvy. Čirý výtok je důsledkem uvolňování hlenové zátky s otevírajícího se děložního krčku. 
Mléčná žláza je silně zduřelá a při stisknutí struku se objevuje serózní bílo-žlutý sekret lepkavé povahy - mlezivo. Fena je neklidná, často močí zalézá do tmavých míst a máte - li ji volně na zahradě, buduje velmi vytrvale noru. (Osobně mohu říct, že na staré zahradě jsem měla vybudované metro :0).)
Březí fena zpravidla 14 hodin před porodem již nepřijímá potravu. Existují ovšem typy fen, které přijímají krmivo až do porodu. Některé feny těsně před porodem prvního štěněte, krmivo vyzvrátí.
Normální teplota zdravé feny se pohybuje mezi 38,2 – 38,4 stupňů Celsia. Zhruba jeden týden před porodem začíná teplota vlivem estrogenů klesat až na 36 stupňů, tedy o 1,5 až 2 stupně Celsia pod normální hodnotu. Vlivem vyplavování progesteronu začíná teplota pomalu opět stoupat až na 38, 4 - což znamená, že v nejbližších hodinách, může porod začít.

Samotný porod probíhá ve třech stádiích: Otevírací, vypuzovací a poporodní stádium. Jednotlivá stádia na sebe plynule navazují.
ČSV, jak bývá s oblibou zdůrazňováno, je přírodním plemenem a tudíž většina chovatelů počítá s tím, že celý porod a následná péče o štěňata proběhne samovolně a bez komplikací. Bohužel, není tomu vždycky tak.
Pravděpodobně vlivem domestikace, vlivy vnějšího prostředí a ne vždy správně vedenou plemenitbou, může ke komplikacím při porodu a při následné péči o štěňata i u fen ČSV dojít a také k nim dochází.
Když jsem začínala s chovem československých vlčáků, neznala jsem jedinou fenu, které byl např. proveden císařský řez.
Dnes by mi prsty obou mých rukou nestačily. Samozřejmě, že toto číslo není v žádném případě nijak alarmující, vzhledem k počtu chovných fen. Rozhodně je lepší být připraven a obeznámen s případnými komplikacemi. Nic nepodceňovat a neodvolávat se na Přírodu, když je v našich silách feně a štěňatům pomoci.

Především pro začínající chovatele je občas velmi těžké odhadnout, co je zcela normálně probíhající porod, kdy si fena vystačí jen s vaším dohledem a kdy je již nezbytné vyhledat pomoc veterináře.

Zde je několik nejdůležitějších bodů ukazujících na případné komplikace:

- délka březosti překročila 65 dní od posledního krytí. Zvláště u starších fen a malém počtu štěňat je dobré být velmi opatrný! Je lepší se rozhodnout pro císařský řez o den dříve, než o den později, kdy již fena má problémy a šance, že se narodí živá štěňata, jsou mizivé.
Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jedna z mých fen porodila 67 den čtyři štěňata samovolně a zcela bez komplikací. Druhá dokonce 68 den, osm štěňat, taktéž bez komplikací. Obě byly mladé a nerodily poprvé. V obou případech se vyplatilo čekat a nepodlehnout panice. Bohužel, z jiných fen byla již v ty samé dny „vyndána na svět," císařským řezem mrtvá štěňata.
Prodlužuje – li se tedy březost nad 65 dní, absolvujte s vaší fenou ultrazvukové vyšetření a poraďte se s veterinářem na dalším postupu. Je – li vaší feně více, jak 7 let a v děložních rozích feny je malé množství plodů, či jen plod jeden, doporučovala bych příliš dlouho neotálet. Bohužel, muže se stát, že ani mladá fena není schopna z jakýchkoliv důvodů přirozenou cestou štěňata na svět přivést a bez odborné pomoci se neobejde.

Další důléžité body ukazující na komlikace:

- fena nepřijímá potravu více, jak dva dni

- fena nadměrně pije

- koncem březosti (či během) se objeví silné krvácení, tmavý nebo páchnoucí výtok.
(Lehké krvácení do první poloviny březosti je považováno za fyziologické a ukazuje na úspěšné zabřeznutí feny!
Proto prosím zachovejte klid, pokud fena do první poloviny březosti lehce krvácí. Jde o překrvení děložní sliznice, ale může jít i o běžnou embryonální mortalitu. Při tomto typu krvácení fena naprosto normálně a s chutí přijímá potravu, je bez zvýšené teploty a v dobré náladě. Po přehoupnutí březosti do druhé poloviny, mírné krvácení samovolně ustává.)

- otevírací stádium
, jež je provázeno peristaltickým kontrakcemi, neklidem, hrabáním, trháním a uchopováním předmětů v dosahu, se prodlužuje více, jak na 10 hodin

- po odtoku lahvově zelené plodové vody se do dvaceti minut neobjeví plod

- po porodu jednoho či více štěňat, fena stále intenzivně tlačí více, jak dvě hodiny.
Intervaly mezi jednotlivými porody štěňat se mohou pohybovat od 5 minut až do dvou hodin. Po více, jak dvou hodinách se naděje na porod dalšího živého plodu značně zmenšuje

- kontrakce slábnou či zcela ustaly a vy máte podezření, že ve feně stále nějaká štěňata ještě jsou

- počet placent je menší, než počet porozených štěňat.
(Placenta je vytlačena buď po každém štěněti, nebo nepravidelně v intervalech mezi porody jednotlivých štěňat či až na konci porodu. Fena placentu a všechny  plodové obaly seřere a porodní lůžko aktivně uklízí)

Výše uvedené body nejsou žádné dogma, ale v průběhu porodu může nastat mnoho dalších komplikací.
Proto je velmi důležité mít vždy před předpokládaným porodem vaší feny připravené telefoní číslo veterináře, který vám v jakoukoliv denní či noční hodinu bude ochoten pomoci, třeba jen pouhou radou ale i aktivně zasáhnout.

Každému chovateli bych doporučovala, přečíst si odbornou literaturu týkající se chovu psů, konkrétně téma porodu či si promluvit s opravdu zkušeným chovatelem. Je mnoho hledisek, kterých jsem se jen dotkla, ale jsou neméně důležité.
Závažné komplikace týkající se feny či štěňat, mohou samozřejmě nastat i po normálně proběhlém porodu.
Např. psychické poruchy chování či útlum některých přirozených mateřských reflexů se bohužel nevyhly ani fenám československých vlčáků!


Závěrem snad jen přání: "Porody bez komplikací, zdravé spokojené psí matky a zdravá krásná štěňátka přeji všem chovatelům!"

ing. Monika Soukupová

porod
Po několika silných kontrakcích se objevuje plodový obal se štěnětem ve vulvě

porod
Toto štěně přichází na svět v poloze přední. Na fotografii lze rozpoznat hlavičku štěněte, zatím ještě obalenou v plodových obalech.

porod
Detail štěněte, které přišlo na svět v poloze zadní. Plodový obal se roztrhl v porodních cestách a štěně přišlo na svět již napůl obalů zbavené. Obě polohy, přední a zadní jsou polohy fyziologické.

porod
Okamžitě po narození zbavuje fena štěně plodových obalů, které spolu s placentou požírá. K překousnutí pupečního provazce používá fena zpravidla řezáky.

porod
Za několik minut je štěně dokonale očistěné.

porod
Silná a zdravá štěňata mají za pár minut po narození snahu dostat se ke strukům a napít se mleziva. Sací reflex funguje u zdravých štěňat prakticky okamžitě po narození.

 Tvorba stranek pro chovatele

Copyright © Monika Soukupová "z Molu Es" All Rights Reserved. Design by moonbarks.