Czech Danish Dutch English Finnish French German Italian Polish Russian Spanish

Degenerativní myelopathie (DM)

 

 

Degenerativní myelopatie je progresivní onemocnění postihující míchu.


Obvykle je průběh nemoci pomalý a bývá někdy v počátcích veterináři zaměňován s projevy DKK, artrózou či artritidou. Postihuje však i na první pohled zdravá zvířata, hodnocená často DKK 0-0, nemoc nemá nic společného s kyčelními klouby!

Nástup DM začíná mezi 5 -10 lety. Někdy později. Jako vůbec první, těžko postřehnutelný příznak, mohou být například nerovnoměrně opotřebené drápy na zadních končetinách, nastupuje ochabování až úplná atrofie svalstva zadních končetin, ataxie končetin, ztráta rovnováhy, netypické nesení ocasu, inkontinence a úplná paralýza zadních končetin. Velmi často postihuje německé ovčáky a plemena, jako je ČSV, SAV, která vznikla křížením německých ovčáků s vlky. Dnes mají tato plemena cca 70 % krve NO a při jejich šlechtění byla a je stále hojně využívána příbuzenská plemenitba.

Zmapování populace ČSV i SAV, pomocí DNA testů, je začátek nejúčinnějšího boje s touto nemocí, začátek nejúčinnější selekce a pomyslné vodítko při výběru chovných párů do budoucna. V DNA je z velké části zakódován osud našich psů.

Sama jsem několik ČSV postižených touto nemocí viděla a pohled je to velmi smutný a konec tragický, jako vždy, když onemocní nepříliš starý pes. ČSV by měl žít minimálně 12 – 15 let života a těšit se dobrému zdraví a vitalitě do posledních dní.
V dobách dávných, jsme si nevěděli rady s mnohými nemocemi a postiženími psů, výklady jsme slýchávali různé.

video:

 

Dnes si na degenerativní myelopathii můžete nechat svého psa testovat např. v německé laboratoři LABOKLIN. Spolu s 5 ml EDTA krve zašlete do laboratoře i formulář a kopii rodokmenu testovaného psa.
Formulář k vytištění ZDE.
Test není povinný, můžete tak učinit především v zájmu vlastního psa a v zájmu budoucích generací ČSV či SAV, zvláště, uvažujete-li o využítí svého psa v chovu.

Pes může být:
Zdráv
– genotyp: N/N - prostý zmutovaného genu „Free
Zdráv – genotyp: N/DM - nositel zmutovaného genu „Carrier“( v populaci ČSV a SAV je nositelů opravdu velké množství)
Nemocný – genotyp: DM/DM - postižen nemocí „Affected" a buď již příznaky má a nebo se v nejbližších letech objeví. U některých zvířat nastupují první příznaky nemoci až ve věku kolem 15 let. Nemusí se však objevit vůbec. U všech zvířat s příznaky DM, pokud byli testováni, byl však prokázán genotyp DM/DM. (pozn. Laboklin)

V jednom vrhu mohou být bez problémů zvířata nemocná ale i naprosto zdravá i bez „nositelství!“
Do dalšího chovu mohou být použita zvířata označená, N/N ale N/DM - ti se však nemohou kombinovat s ostatními N/DM navzájem. Zabraňujeme tím narození zvířat nemocných.
Čistě teoreticky mohou být do dalšího chovu využita i zvířata DM/DM, bez klinických příznaků.
Pravidla jsou stejná, kombinujeme je vždy se zvířaty N/N. Všechna narozená štěňata se narodí, jako N/DM - tedy zdravá, ale nositelé.

 

Více informací a seznam testovaných zvířat naleznete ZDE:

Poznámka:
Testování zvířat nezahrnuje povinnost nechat zveřejnit jméno svého psa, proto jsou na seznamu některá jména vykřížkovaná. Chovatelé a majitelé, ale s informací získanou laboratoří pracují, alespoň tomu pevně věřím. Dokáži i pochopit nechuť zveřejnit jméno testovaného psa. „Hon na čarodějnice“ lidská omezenost a neschopnost pracovat s informacemi je typická pro dnešní dobu a nevyhnula se ani kynologii a chovatelům ČSV. Někteří mohou brát informace jako „senzaci“ pro jiného je to konec chovatelských nadějí a krutý osud psa.

Stránky jsou vytvářeny holanďankou Mijke van Heyningen a zabývají se veškerými zdravotními otázkami především vlčáků československých, ale najdete zde odkazy i na stránky vlčáků saarloosových.

 

 

 Tvorba stranek pro chovatele

Copyright © Monika Soukupová "z Molu Es" All Rights Reserved. Design by moonbarks.