Czech Danish Dutch English Finnish French German Italian Polish Russian Spanish

Degenerativní myelopathie (DM)

 

 

Degenerativní myelopatie je progresivní onemocnění postihující míchu.


Obvykle je průběh nemoci pomalý a bývá někdy v počátcích veterináři zaměňován s projevy DKK, artrózou či artritidou. Postihuje však i na první pohled zdravá zvířata, hodnocená často DKK 0-0, nemoc nemá nic společného s kyčelními klouby!

Nástup DM začíná mezi 5 -10 lety. Jako vůbec první, někdy těžko postřehnutelný příznak, mohou být například nerovnoměrně opotřebené drápy na zadních končetinách, nastupuje ochabování až úplná atrofie svalstva zadních končetin, ataxie končetin, ztráta rovnováhy, netypické nesení ocasu, inkontinence a úplná paralýza zadních končetin. Velmi často postihuje německé ovčáky a plemena, jako je ČSV, SAV, která vznikla křížením německých ovčáků s vlky. Dnes mají tato plemena cca 70 % krve NO a při jejich šlechtění byla a je stále hojně využívána příbuzenská plemenitba.


Zmapování populace ČSV i SAV pomocí DNA testů, je začátek nejúčinnějšího boje s touto nemocí, začátek nejúčinnější selekce a pomyslné vodítko při výběru chovných párů do budoucna. V DNA, je z velké části zakódován osud našich psů.
Dnes si na degenerativní myelopathii můžete nechat svého psa otestovat např. v laboratoři  Genomia s.r.o. Spolu s 5 ml EDTA krve zašlete do laboratoře i formulář a kopii rodokmenu testovaného psa.
Pro uchovnění ČSV v ČR je test na DM povinný.
Možnost výsledků:
Zdráv
– prostý zmutovaného genu „Free“ - N/N
Zdráv – ale, nositel zmutovaného genu „Carrier“ (v populaci ČSV a SAV je nositelů opravdu velké množství) - N/DM
Nemocný – postižen nemocí „Affected" a buď již příznaky má a nebo se v nejbližších letech objeví - DM/DM

V jednom vrhu mohou být bez problémů zvířata nemocná ale i naprosto zdravá i bez „nositelství!“
Do dalšího chovu mohou být použita zvířata označená, jako N/N ale i N/DM - ti se však nemohou kombinovat s ostatními "carriers" - N/DM navzájem. Zabraňujeme tím narození zvířat nemocných.
Čistě teoreticky mohou být do dalšího chovu využita i zvířata DM/DM, bez klinických příznaků.
Pravidla jsou stejná, kombinujeme je vždy se zvířaty N/N. Všechna narozená štěňata se narodí, jako N/DM - tedy zdravá, ale nositelé.

  

 

 

 Tvorba stranek pro chovatele

Copyright © Monika Soukupová "z Molu Es" All Rights Reserved. Design by moonbarks.