Czech Danish Dutch English Finnish French German Italian Polish Russian Spanish

Chovatelská stanice psů FCI "z Molu Es"

 

Fatima, Go-Go, Honey Wolf a Grey Wolf z Molu Es, Ajbix Mrazivé Ticho, Amálka od Buližníku a Asta z Tondova 1999Ajbix Mrazivé ticho - skok filmAjbix Mrazivé ticho - zloba pro kameruBára a "E" z Molu Es - ABCh. skupina III. místo 2014 MVP Praha -Archie, Atinka Sun,Yukon, Budulinek, Aglaya

Oficiální činnost chovatelská stanice původním jménem "z Molu Cs," později  "z Molu Es," zahájila narozením vrhu "A" československých vlčáků v roce 1989.
První ČSV vstoupilo však do mého života již v roce 1986, byla to fena Asta z Tondova, které se celý život říkalo Alina...


V roce 2009 jsme oslavili 20. výročí chovu ČSV, krátké ohlédnutí naleznete ZDE.
V letošním roce 2022 je to již 33 let, kdy se u nás narodil první vrh československých vlčáků! 

Chov, jako takový, nebyl naší prioritou, ale zcela přirozeně to vyplynulo ze sledu událostí a vyústěním celoživotního zájmu o psy a kynologii obecně. Již od dětství jsem se zajímala o vše, co souviselo se psy. Výcvikem, výchovou, výstavami, později dědičností chorob, povah.
V roce 1996 jsem se stala rozhodčím FCI pro posuzování exteriéru psů.
První aprobace byla složena na plemeno československý vlčák (332) a během let přibyla další plemena.
V roce 2017 mi byla nabídnuta ČMKU možnost rozšířit si aprobaci na celou skupinu FCI I. Tu jsem dokončila v roce 2020 a stala se tak mezinárodní rozhodčí pro celou tuto skupinu ovčáckých a pasteveckých plemen psů.

Zamyšlení o chovu psů obecně z roku 2019 naleznete ZDE.

V roce 1996 vstoupila do našeho života i první fena anglického buldoka - Apriel Zlatá Angie (Emička).
V roce 1998 se jí narodil první vrh a od těch dob to šlo se mnou a s buldoky „z kopce.“ :0)
Tehdy jsem měla pocit, že jsem krásnější štěňata, než štěňata anglických buldoků, neviděla. Byla úplně jako miminka, selátka a telátka zároveň (zootechnické cítění a vlastní těhotenství se projevilo a já u nich vydržela sedět celé hodiny.
Z vrhu "A" u nás zůstal zcela proti plánům pes „Montík,“ celým jménem Amant Monty z Molu Es, pes který byl vždy skvěle naladěn, pes, který se opravdu uměl smát, ale taky rozesmát. Montík uhynul v srpnu 2010 v nedožitých 12 letech. Vidět ho ale můžeme například v reklamě na balenou vodu ZDE.

V roce 2005 byla naší chovatelskou stanicí dovezena z Finska do ČR první fena saarloosova vlčáka - WolfSirius Covername Iris a o dva roky později z Francie pes, saarloosův vlčák - Cool Rainbow de Daim Pré - Bow - Bow. Dnes se chovem saarloosových vlčáků již nezabýváme. Poslední náš SAV Bow - Bow odešel 17. 7. roku 2021 ve 14 letech.


Čas od času jsou naši psi využíváni při natáčení reklam a filmů a já si myslím, že to vždy zvládli skvěle a se ctí.  Jak „vlci„ tak „býci.“ :0)
Například jednu z pěkných rolí si zahrál právě buldok Monty. Byla to role psa "Jacka" hraběte Komorovské (Sam O´Neel) v koprodukčním filmu Doktor Živágo. Pokud tento film někdy uvidíte vězte, že pes, který ochotně přináší hraběti dopis, je náš Montík. Kromě něho, byla v tomto filmu použita i fenka Cecilka Rufus z Molu Es (Růženka), která byla v majetku firmy Fauna a film Oty Bareše. (Růženka v létě roku 2008 uhynula ve věku 8 let.)

Naši českoslovenští vlčáci hráli (občas se jen mihli :0) ve velkém množství reklam, filmů a videoklipů. Některá z dohledatelných videí na YouTube jsou vložena u profilu jednotlivých chovných fen na těchto stránkách.
V roce 2017 byla naše smečka např. použita v zahraničním seriálu točeném pro HBO - Brittania, v roce 2020 ve filmu Světlonoc (SK). V roce 2019 započala naše spolupráce na seriálu The Wheel of Time natáčený pro Amazon prime video.

....a pokud pánbůh dá a příroda dovolí, narodí se v roce 2022 již 42. vrh - II. vrh „ O " z Molu Es " československých vlčáků, psů mému srdci nejbližších!

Saarloosovi vlčáky už neodchováme, ale ani štěňata anglických bulldogů. Nevlastníme již žádnou chovnou fenu.
Naše odchovy buldoků, historie a standard anglického buldoka.

 Současná smečka "wolfdogů" je tvořena československými vlčáky: Yukon z Molu Es  12 let starou, na které jsme odchovali v roce 2018 poslední vrh K II. z Molu Es a z tohoto vrhu zůstala doma fenka Ka Lupinka - náš nejmladší člen smečky :0) Ka Lupinka v roce 2021 splnila všechny podmínky chovu v ČR a stala se tak naší další chovnou fenou.
Z II. vrhu "A" československých vlčáků zůstala doma fenka Atinka Sun z Molu Es "Tinky," dnes již 10 let stará, která v roce 2014 splnila úspěšně bonitaci a absolvovala všechny zdravotní testy. Stala se tak naší další chovnou fenou, dnes užívá zaslouženého důchodu.
Z II. vrhu "F" zůstala doma také Fu Finka z Molu Es  6 let. Fu Fi v roce 2017 absolvovala povinná zdravotní vyšetření, bonitaci, řadu výstav, během let i nějaké zkoušky a stala se tak naší další chovnou fenou.

Saarloosův vlčák, "Bow - Bow" - Cool Raimbow de Daim Pre 14 let, navždy odešel za svou družkou v létě 2021. Jeho družka "Iriska" - WolfSirius Covername Iris nás navždy opustila v nedožitých 12 letech, na podzim roku 2016 a tak jsou Bow a Iris opět spolu...

V létě 2018 mě a mou směčku navždy opustila nejvýraznější osobnost naší současné smečky - Api - Arimminum Upstream. Žila dlouhých 15 let a přestože jsme všichni věděli, že nám už více dát nemůže a musí odejít, hodně nám, ale hlavně mně, stále schází :0(

Článek nejen o chovu "Chov československých vlčáků z Molu Es" aneb cesta je cíl," si můžete přečíst ZDE.


Bulldoga už nemáme v současné době žádného. 9.prosince 2013 odešla do psího nebe v nedožitých 13 letech naše Droběnka.
Namísto psů v domě "bulldogů" se během posledních 10 let u nás ubytovalo, našlo trvalý domov, několik toulavých nebo nechtěných koček.
Počty různě klesají a stoupají. V současné době se staráme o koček 7, které naši psi tolerují a kočky je.
Kočky milujeme pro jejich nezávislou tichou povahu a energii. Jsou to neuvěřitelně milá a hravá stvoření, jejichž život mnoho lidí nezajímá. Kočky, narozdíl od našich wolfdogů, milují teplo a pobyt v domě a dlouhé nahřívání u krbu jim vyhovuje :0)
Roland -2021 - kočka domácíRolinka - 2021, sestra Rolandapani Kituskova - 2021, objevila se u nás hladová a nemocná, dnes jsou jí 3 roky, je kastrovaná a zdrávapani Kituskova a její druh Garfield - 2021naš poslední nalezenec kočička Mňauky kočička Mňaukynaše milovaná Rolnička, která už nežije Zorro a MienkaMňauky a její koťata - červen 2021Mnauky a její koťata - léto 2021Mnauky a koťata - srpen 2021
V červnu 2021 se naší poslední nalezené kočičce Mňauky narodilo 5 koťat. Hned po odstavu byla kastrována. 3 koťatům jsme našli šťastný domov. 1 kočička Mia zůstala doma a kocourek Zorro se nám vrátil od majitelky zpět. Zorrovi jsme další domov už nehledali a tak máme o zábavu na mnoho dalších let postaráno. Náš malý kočičí útulek má členů 7.  Snad je to "stop stav" alespoň na pár let.

 

ČSV Go - Go z Molu Es, buldoci Apriel Zlatá Angie a Amant Monty z Molu EsDroběnka a malý SAV BOW
"Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!" :0) 

Historická registrace chovatelské stanice:

 

stará registrace

 

Současnost:

certifikát ch. stanice z Molu Es



Tvorba stranek pro chovatele

Copyright © Monika Soukupová "z Molu Es" All Rights Reserved. Design by moonbarks.