Czech Danish Dutch English Finnish French German Italian Polish Russian Spanish

Chovatelská stanice psů FCI "z Molu Es"

 

Fatima, Go-Go, Honey Wolf a Grey Wolf z Molu Es, Ajbix Mrazivé Ticho, Amálka od Buližníku a Asta z Tondova 1999Ajbix Mrazivé ticho - skok filmAjbix Mrazivé ticho - zloba pro kameruBára a "E" z Molu Es - ABCh. skupina III. místo 2014 MVP Praha -Archie, Atinka Sun,Yukon, Budulinek, Aglaya

Oficiální činnost chovatelská stanice původním jménem "z Molu Cs," později  "z Molu Es," zahájila narozením vrhu "A" československých vlčáků v roce 1989.
První ČSV vstoupilo však do mého života již v roce 1986 a byla to Asta z Tondova neboli Alina.
(V roce 2009 jsme oslavili 20. výročí chovu ČSV, krátké ohlédnutí naleznete ZDE. V letošní roce - 2019 - je to již 30 let, kdy se u nás narodil první vrh československých vlčáků!)

Chov, jako takový, nebyl naší prioritou, ale zcela přirozeně to vyplynulo ze sledu událostí a vyústěním celoživotního zájmu o psy a kynologii obecně.  
Již od dětství jsem se zajímala o vše, co souviselo se psy.
Výcvikem, výchovou, výstavami, později dědičností chorob, povah… a od roku 1996 jsem se stala i rozhodčím FCI pro posuzování exteriéru psů.
Aprobace složena na plemeno československý vlčák (332), saarloosův vlčák (311) collie rough (156), collie smooth (296). V roce 2017 mi byla nabídnuta ČMKU možnost rozšířit si aprobaci na celou skupinu FCI I. No a tak se již nějaký čas snažím všemi ovčáckými a pracovními psy "prokousávat," standardy a posuzování se učit.

V roce 1996 vstoupila do našeho života i první fena anglického buldoka - Apriel Zlatá Angie (Emička).
V roce 1998 se jí narodil první vrh a od těch dob to šlo se mnou a s buldoky „z kopce.“ :0)
Tehdy jsem měla pocit, že jsem krásnější štěňata, než štěňata anglických buldoků, neviděla. Byla úplně jako miminka, selátka a telátka zároveň (zootechnické cítění a vlastní těhotenství se projevilo a já u nich vydržela sedět celé hodiny.
Z vrhu "A" u nás zůstal zcela proti plánům pes „Montík,“ celým jménem Amant Monty z Molu Es, pes který byl vždy skvěle naladěn, pes, který se opravdu uměl smát, ale taky rozesmát. Montík uhynul v srpnu 2010 v nedožitých 12 letech. Vidět ho ale můžeme například v reklamě na balenou vodu ZDE.

V roce 2005 byla naší chovatelskou stanicí dovezena z Finska do ČR první fena saarloosova vlčáka - WolfSirius Covername Iris a o dva roky později z Francie pes, saarloosův vlčák - Cool Rainbow de Daim Pré - Bow - Bow. Dnes se chovem saarloosových vlčáků již nezabýváme. Poslední SAV Bow - Bow dožívá však v klidu u nás, ve společnosti našich fen ČSV.


Čas od času jsou naši psi využíváni při natáčení reklam a filmů a myslím, že to vždy zvládli skvěle a se ctí.  Jak „vlci„ tak „býci.“ :0)
Například jednu z pěkných rolí si zahrál právě buldok Monty. Byla to role psa "Jacka" hraběte Komorovské (Sam O´Neel) v koprodukčním filmu Doktor Živágo. Pokud tento film někdy uvidíte vězte, že pes, který ochotně přináší hraběti dopis, je náš Montík. Kromě něho, byla v tomto filmu použita i fenka Cecilka Rufus z Molu Es (Růženka), která je v majetku firmy Fauna a film Oty Bareše.
(Růženka v létě roku 2008 uhynula ve věku 8 let.)

....a pokud pánbůh dá a příroda dovolí, narodí se v roce 2019 již 39. a snad i 40. II. vrh „ L a M z Molu Es " československých vlčáků, psů mému srdci nejbližších!

Saarloosovi vlčáky už neodchováme, ale ani štěňata anglických bulldogů. Nevlastníme již žádnou chovnou fenu!
Naše odchovy buldoků, historie a standard anglického buldoka.

 

Současná smečka "wolfdogů" je tvořena československými vlčáky: Yukon z Molu Es  9 let stará, na které jsme odchovali v roce 2018 poslední vrh K II. z Molu Es a z tohoto vrhu zůstala doma fenka Ka Lupinka - náš nejmladší člen smečky :0)
Z II. vrhu "A" československých vlčáků zůstala doma fenka Atinka Sun z Molu Es "Tinky," dnes již 7 let stará, která v roce 2014 splnila úspěšně bonitaci a absolvovala všechny zdravotní testy. Stala se tak naší další chovnou fenou.
Z II. vrhu "F" zůstala doma také Fu Finka z Molu Es (3 roky). Fu Fi v roce 2017 absolvovala povinná zdravotní vyšetření, bonitaci, řadu výstav, 4 zkoušky a stala se tak naší další chovnou fenou.

Dalším členem naší smečky je saarloosův vlčák: "Bow - Bow" - Cool Raimbow de Daim Pre (12 let) a těší se zatím pevnému zdraví. Jeho družka "Iriska" - WolfSirius Covername Iris nás a Bowa navždy opustila v nedožitých 12 letech, na podzim roku 2016 :0(

V uplynulém roce, v létě 2018, mě a mou směčku navždy opustila nejvýraznější osobnost naší smečky - Api - Arimminum Upstream -. Žila dlouhých 15 let a přestože jsme všichni věděli, že nám už více dát nemůže a musí odejít, hodně nám stále schází :0(

Článek nejen o chovu "Chov československých vlčáků z Molu Es" aneb cesta je cíl," si můžete přečíst ZDE.


Bulldoga už nemáme žádného.
9.prosince 2013 odešel do psího nebe v nedožitých 13 letech náš poslední bulldog, Droběnka :0(

 

ČSV Go - Go z Molu Es, buldoci Apriel Zlatá Angie a Amant Monty z Molu EsDroběnka a malý SAV BOW
"Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!" :0) 

Historická registrace chovatelské stanice:

 

stará registrace

 

Současnost:

certifikát ch. stanice z Molu EsTvorba stranek pro chovatele

Copyright © Monika Soukupová "z Molu Es" All Rights Reserved. Design by moonbarks.